Sarus Crane Awards - Southern Gulf Natural Resource Management
17043
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17043,page-child,parent-pageid-17012,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Sarus Crane Awards

THE SARUS CRANE AWARDS

The prestigious Sarus Crane award is awarded annually to individuals and groups for their contributions to the sustainable future of the Southern Gulf region. The award recognises significant contributions towards land and water management, conservation and cultural preservation.

“People and communities are absolutely central to the concept of Natural Resource Management. While it is always important to make progress in the condition of the natural assets of our region, this depends almost entirely on the positive management choices made by the people of our region. This is why it is so important to recognise the people and groups who through their leadership, innovation and commitment are setting a positive example for us all.” Southern Gulf NRM CEO, Andrew Maclean.

2019 RECIPIENTS

This year the award was adopted by local councils as part of Australia Day Award celebrations.

Mount Isa City Council

Jesse Osborn – Involvement in local community groups supporting weed management, heritage projects and angler education

Cloncurry Shire Council

 Gary Baker – Continued efforts to conserve and promote the region’s mining history

McKinlay Shire Council

Susan Walker – continued efforts in Prickly Acacia and Parkinsonia eradication

Richmond Shire Council

David Fox – Innovative and skilful weed management techniques and operations

Flinders Shire Council

Towerhill and Torrens Creek Catchment Landcare Group – Weed eradication activities

2018 RECIPIENTS

This year the award was adopted by local councils as part of Australia Day Award celebrations.

Mount Isa City Council

Rex Whitehead

Cloncurry Shire Council

Margaret Hughes

McKinlay Shire Council

Robert Hacon

Richmond Shire Council

Outside School Hours Care Centre

Flinders Shire Council

Warianna/Walker Creek Group

2016 – 2017 RECIPIENTS

This year the award was adopted by local councils as part of Australia Day Award celebrations.

Mount Isa City Council

Mark Van Ryt

Cloncurry Shire Council

Sandra Mitchell

Richmond Shire Council

Kim Simms

2015 RECIPIENTS

Junior Prize

Kash Harrison-Douglas

Junior Prize 

Chelsea McKavanagh

School Prize 

Townview State School

Business Prize 

SORT Recycling North Queensland

Group Prize 

Mount Isa Scout Group

Individual Prize

 Neil Owens – Individual; healthy food and native plant gardens and propagating seeds

2014 RECIPIENTS

Junior Prize

Nicholas Thinee

2013 RECIPIENTS

Ninian Stewart-Moore – Hughenden

Tex Battle – Sweers Island

Arthur Ferguson – Richmond Shire Council

Duncan & Judy Fysh – Proa

Brett Epple – Hughenden

Carpentaria Land Council Aboriginal Corporation Gangalidda & Garawa Rangers

Gregory River Landcare Group

Flinders Shire Weed Advisory Group – Hughenden

2012 RECIPIENTS

Brooke Donnelly

Megan Munchenberg

Mark Van Ryt

2011 RECIPIENTS

Ken Isaacson

Paul Woodhouse

Tim Vollmer

 

2009 RECIPIENT

Birds Australia – North Queensland

2008 RECIPIENTS

Fairlight Landcare Group

Eddie McIntosh

Kevin Cairns

Dick Cribb

Lance and Kylie Hutley

Mitakoodi Juhnjlar Aboriginal Corporation

Bob Forsyth

Sandy Watson

Charles Curry

Paul Warren

2007 RECIPIENT

Tyrone Cooling